Czym się kierować podczas decyzji kupna nowego domu?

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Z jednej strony oznacza to wolność, niezależność i spokój, z drugiej sporo nowych obowiązków, związanych z kwestiami prawnymi i technicznymi. Od czego zacząć poszukiwanie nowego domu? Zastanówmy się, w jakim miejscu chcemy mieszkać. Blisko lasu i placów zabaw, a może nad rzeką? Czy istotna jest dla nas bliskość punktów usługowych, sklepów i urzędów? Powinniśmy brać pod uwagę sąsiedztwo, jak jest skomunikowana okolica i jakie inwestycje planowane są w najbliższym czasie na tym terenie. W znalezieniu domu pomoże nam biuro pośrednictwa, które po zbadaniu preferencji klienta jest w stanie doradzić w poszukiwaniu idealnej nieruchomości. Doświadczony pośrednik pozwala wstępnie znaleźć ciekawe oferty z rynku pierwotnego lub wtórnego pasujące do naszych preferencji. Najlepsze nieruchomości sprzedają się od ręki, warto więc być na „liście oczekujących” i otrzymać powiadomienie o ofercie, zanim trafi ona na rynek.

Po znalezieniu nieruchomości, która nas interesuje, musimy dowiedzieć się, jaki jest status prawny działki oraz budynku, a także stan techniczny domu. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:
    • metraż;
    • materiał użyty do budowy;
    • ilość pokoi;
    • wielkość ogrodu;
    • rozmieszczenie pokoi, poddasze i powierzchnie dodatkowe;
    • rodzaj ogrzewania. 
 
Istotna będzie także historia domu – kiedy był wybudowany, ilu miał właścicieli, jakie remonty były wykonywane ostatnio, jakość wykończenia i użytych materiałów, która może przełożyć się na konieczność znacznych wydatków w przyszłości. Jeśli planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, przydatną informacją może być położenie i nachylenie dachu. Wybierzmy się oglądać dom razem z fachowcem budowlanym. Na pewno zwróci on uwagę na szczegóły, które mogą nam umknąć. Podczas prezentacji zapytajmy o wysokość rachunków za ogrzewanie i prąd. Popytajmy także sąsiadów o to, jak im się tu mieszka, czy jest tu cicho, czy występują jakieś lokalne problemy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Gdzie szukać informacji? 

Ważnym dokumentem, z którym powinniśmy się zapoznać, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informacje o wybranej działce i okolicznych gruntach – o ich obecnym statusie oraz planowanych przebudowach i inwestycjach. Z dokumentu możemy dowiedzieć się na przykład o planowanej budowie trasy szybkiego ruchu, fabrykach i magazynach, które mogą być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Plan określa także zasady dotyczące zabudowy i zagospodarowania na danej działce takie jak wysokość i szerokość budynków, dopuszczalne odległości między nimi, ewentualne inne ograniczenie. Może to być istotne, jeśli planujemy w przyszłości przebudowę. 

Najważniejszymi dokumentami, które powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości, są: księga wieczysta, podstawa nabycia, potwierdzająca kto i kiedy nabył nieruchomość, a więc kto jest upoważniony do jej sprzedaży, zaświadczenie o wysokości salda kredytu, jeżeli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym.

Współpraca z profesjonalnym pośrednikiem nieruchomości pozwoli nam uniknąć błędów, które przytrafiają się osobom nieposiadającym doświadczenia w zakupie domów. Zaoszczędzi nam także wiele czasu związanego z załatwianiem formalności, a dzięki temu umożliwi nam skupienie się na codziennych obowiązkach oraz przyjemnych zadaniach takich jak aranżacja wnętrz nowego domu.