Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

Zakup nieruchomości to zawsze znaczny wydatek, który większość z nas pokrywa, biorąc kredyt hipoteczny. Poza koniecznością wniesienia wkładu własnego i zaciągnięcia kredytu powinniśmy jednak nastawić się także na dodatkowe opłaty w postaci podatków czy kosztu obsługi transakcji przez pośrednika.

Planujesz zakup domu lub mieszkania? Weź pod uwagę koszty transakcyjne

Mówiąc o kosztach nieruchomości, zazwyczaj mamy na myśli przede wszystkim wkład własny, który – w zależności od oferty banku – może wynosić od 10 do nawet 20 procent wartości całego kredytu. Nie jest to jednak jedyny wydatek, na który powinniśmy być przygotowani – oprócz niego będziemy musieli opłacić także koszty transakcyjne. W przypadku, gdy interesująca nas nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, będzie zaliczać się do nich m.in. prowizja dla pośrednika. Zazwyczaj jej wartość sięga 2 lub 3 procent wartości nieruchomości. Choć cena ta może wydawać się wygórowana, warto pamiętać, że obejmuje szereg złożonych usług – takich jak szczegółowe badanie preferencji klienta, dostosowanie jego wymagań do aktualnego rynku, znalezienie nieruchomości, które będą w najwyższym stopniu dostosowane do jego potrzeb i upodobań czy prowadzenie negocjacji ze sprzedającym.

Kolejną opłatą, którą będziemy musieli uiścić, jest taksa notarialna – czyli kwota pobierana przez notariusza za wykonanie czynności notarialnych, a w tym przypadku za sporządzenie aktu nabycia nieruchomości. Maksymalna wysokość taksy ustalana jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Oznacza to, że choć wartość opłaty uzależniona jest od wartości nieruchomości, jednocześnie nie może przekraczać aktualnej stawki taksy.

Do sumy kosztów transakcyjnych należą również podatki. W pierwszym rzędzie zapłacimy podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych związanych z zakupem nieruchomości. Wynosi on 2 procent wartości rynkowej domu lub mieszkania; by go obliczyć, zazwyczaj sięga się do danych zawartych w akcie notarialnym. W przypadku kupna nieruchomości na kredyt będziemy musieli uiścić jeszcze jeden podatek PCC – tym razem związany z koniecznością ustanowienia hipoteki. Na szczęście nie jest on wysoki – wynosi 0.01 procent od kwoty hipoteki lub 19 zł.

Kolejnym elementem kosztów transakcyjnych jest wykonanie wpisu w księdze wieczystej – a jeżeli nieruchomość takowej nie posiada, także i jej założenie. Choć koszty mogą się tu wahać w zależności od charakteru wpisu, zawsze będą wynosić kilkaset złotych.

Podsumowanie

Rozważając zakup nieruchomości, powinniśmy liczyć się nie tylko z wysokością wkładu własnego i wartością samego kredytu, ale też z licznymi kosztami dodatkowymi, które mogą zwiększyć całą kwotę nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Warto wziąć to pod uwagę, oszczędzając pieniądze na wkład własny.

Firma DrBroker Nieruchomości zachęca do skorzystania ze swoich usług. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, zatrudnieni w niej specjaliści udzielą nam fachowych porad, a także oszacują przewidywane koszty transakcyjne związane z kupnem nieruchomości.