Jak wygląda rozliczenie podatków od wynajmu mieszkania?

Wynajem prywatnego lokalu mieszkalnego niesie ze sobą konieczność uiszczenia podatku dochodowego. Osoby nierozliczające przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej mają do wyboru dwie formy opodatkowania – ryczałt oraz podatek na zasadach ogólnych. Czym się od siebie różnią, jakie zmiany czekają nas w związku z tym w 2021 roku i dlaczego warto skorzystać tutaj z pomocy specjalisty? Odpowiadamy!

Rozliczenie wynajmu mieszkania w 2021 roku

Prywatny wynajem mieszkania wiąże się z opodatkowaniem w ramach jednej z dwóch obowiązujących zasad. Są to:

  • Podatek na zasadach ogólnych – czyli skala podatkowa obejmująca dochód uzyskany w ciągu całego roku. Uwaga – w roku 2021 część przepisów uległa zmianie. W sytuacji, gdy nasz roczny dochód nie przekroczył 85.528 zł, płacimy więc podatek w wysokości 17%, nie zaś, jak dawniej, 18%. Z kolei dochody, które przekroczyły ten próg, opodatkowane są na 32%. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku, gdy zysk z wynajmu stanowi nasze jedyne źródło rocznego dochodu i nie przekracza wymienionego progu, możemy skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Chociaż więc nadal obowiązuje nas złożenie zeznania podatkowego, nasz podatek będzie w tym przypadku wynosił 0 zł. Pamiętajmy też, że od momentu, w którym nasz dochód przekroczy granicę 3.089 zł, musimy raz w miesiącu przekazywać zaliczki na podatek do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jeżeli okaże się, że nasz dochód w skali roku ostatecznie jest niższy niż 85.528 zł, po wykonaniu rozliczenia Urząd zwróci nam nadpłatę.

Wszystkie te czynności mogą być skomplikowane i wymagają zarówno pewnej wprawy, jak i systematyczności. Jeżeli chcemy, by wszystko zostało przeprowadzone poprawnie, skorzystajmy z usługi doradztwa podatkowego oferowanej przez serwis Wynajmistrz.pl.

  • Ryczałt – obowiązuje nas tu 8,5%, jeżeli roczny przychód jest niższy niż 100.000 zł w skali roku. Przekroczenie tego progu wiąże się ze zwiększeniem tej kwoty do 12,5%. Ta forma rozliczenia jest znacznie mniej skomplikowana niż podatek na zasadach ogólnych, nie jest przy tym jednak pozbawiona wad. Po pierwsze nie mamy tu prawa do kwoty wolnej od podatku. Inaczej, niż ma to miejsce w przypadku zasad ogólnych, nie możemy tu również odliczać kosztów remontów czy napraw przeprowadzanych w mieszkaniu. Oznacza to, że bez względu na okoliczności zapłacimy podatek od pełnej kwoty, którą otrzymaliśmy od najemcy.

Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru pomiędzy wymienionymi formami opodatkowania, jest wysokość kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli są one duże, może okazać się, że podatek 17% w ostatecznym rozrachunku okaże się dla nas niższy niż 8,5%. Dobrym wyjściem będzie tu również zdecydowanie się na skalę podatkową – w tym wypadku dochód zostanie obniżony o koszty, co przyczyni się również do zmniejszenia kwoty podatku.

Nasi doradcy wiedzą jak odpowiednio skonstruować umowę najmu, aby niepotrzebnie nie płacić zawyżonych kwot podatku, a przy skomplikowanych przypadkach polecą wykwalifikowanego w najmie doradcę podatkowego.