Co to znaczy umowa na wyłączność?

Sprzedaż nieruchomości to skomplikowany proces, który dla osób niedoświadczonych wiąże się ze sporym ryzykiem. To nie tylko kwestia znalezienia klienta, ale także szereg formalności – zaczynając od ustalenia wartości rynkowej, na formalnościach po sprzedaży kończąc. Bezpieczeństwo w tym zakresie zapewnia biuro nieruchomości, którego agenci w kompleksowy sposób przeprowadzają całą transakcję, zapewniając jej sprawny i korzystny dla obu stron przebieg, z zachowaniem wszelkich formalności wymaganych prawnie. Jedną z form współpracy z biurem nieruchomości jest umowa na wyłączność. Na czym polega?

Czym jest umowa na wyłączność?

Umowę na wyłączność zawiera się z biurem nieruchomości, by jak najskuteczniej przeprowadzić jej sprzedaż. Polega ona na przekazaniu prawa do pośredniczenia w sprzedaży jednej agencji nieruchomości. Nie ma konieczności zawierania umów bez klauzuli wyłączności z wieloma biurami, jednak wciąż mogą się one kontaktować z opiekunem oferty i proponować nieruchomość swoim klientom.

Każda umowa tego typu, zawarta pomiędzy sprzedającym a biurem nieruchomości jest sporządzana tak, by jasno określić i doprecyzować wszelkie warunki współpracy, aby obie strony umowy wiedziały, jakie są ich prawa i obowiązki w związku z jej zawarciem. Stałe elementy umowy to: dane stron umowy, przedmiot umowy oraz jej cel, czas jej obowiązywania, zakres zobowiązań oraz wysokość wynagrodzenia biura pośrednictwa.

Zalety podpisania umowy na wyłączność

Podpisanie umowy na wyłączność z biurem nieruchomości sprawia, że zaprzęga ono wszelkie środki, by znaleźć kupca na nią. Przynosi to efekty podjętych działań w postaci szybkiej i opłacalnej sprzedaży nieruchomości.  Dla klienta agencji przekłada się to na:

  • szybszy czas sprzedaży,
  • możliwość uzyskania wyższej kwoty sprzedaży nieruchomości,
  • bezpieczeństwo poprawnego formalnie przeprowadzenia transakcji,
  • większe zainteresowanie ofertą, przygotowaną w profesjonalny sposób (pełen marketing),
  • mniejsze zaangażowanie klienta w cały proces sprzedaży.

Umowa na wyłączność przekazuje cały ciężar sprzedaży nieruchomości na agencję, która dokłada wszelkich starań, by zrobić to jak najkorzystniej. Wszystkie wysiłki i koszty, jakie poniesie agencja, przyniosą jej oraz klientowi zysk. W przypadku, gdy w proces sprzedaży jest zaangażowanych wiele biur pośrednictwa, to nie wiadomo, które z nich tak naprawdę zajmuje się sprzedażą. To tak, jakby powierzyć opiekę nad dzieckiem trzem opiekunkom, gdzie każda z nich będzie myślała, że pozostałe dwie się w tej chwili nim zajmują. To zatem umowa korzystna dla obu stron.

Formy współpracy z DrBroker

W biurze pośrednictwa nieruchomości DrBroker oferujemy trzy modele współpracy.

1. Umowa pośrednictwa sprzedaży – wersja BASIC
Obejmuje podstawowe czynności związane ze sprzedażą, łącznie z weryfikacją stanu prawnego, publikacją nieruchomości na portalach ogłoszeniowych, wsparcie w negocjacjach oraz udostępnienie wzorów umów;

2. Standard – umowa pośrednictwa w sprzedaży z klauzulą wyłączności
To najczęściej wybierana umowa, która jest zawierana na czas określony i oprócz wspomnianych wyżej podstawowych czynności, poszerzona jest znacznie o szereg kolejnych usług, takich jak:

  • publikacja oferty na portalach społecznościowych,
  • indywidualny plan marketingowy,
  • porównanie cen podobnych nieruchomości,
  • profesjonalna sesja zdjęciowa,
  • banner na nieruchomości,
  • precyzyjna informacja o adresie nieruchomości w ogłoszeniach.

Umowa ta obejmuje także indywidualną opiekę jednego agenta, co ułatwia komunikację i daje komfort pracy z jedną osobą, która jest zaangażowana w sprzedaż, znając wszystkie szczegóły.

3. Premium – umowa pośrednictwa w sprzedaży z klauzulą wyłączności i cennikiem za poszczególne usługi
Ten rodzaj umowy, oprócz wszystkich zalet dwóch powyższych umów, jest wzbogacony o:

  • home staging, a więc przygotowanie wizualne nieruchomości do sprzedaży,
  • umieszczenie ogłoszeń w prasie lokalnej,
  • przygotowanie wirtualnego spaceru po nieruchomości,
  • nagranie i montaż filmu z powietrza dronem,
  • przygotowanie rzutu nieruchomości,
  • profesjonalną wycenę przez rzeczoznawcę.

Dobór konkretnych czynności przy danej ofercie należy jednak do jej opiekuna, ponieważ każda nieruchomość jest inna i różne działania będą konieczne, aby znaleźć kupca proponującego najkorzystniejsze warunki sprzedaży.