Jak znaleźć dobrą nieruchomość komercyjną?
Chcąc znaleźć dochodową nieruchomość komercyjną, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg reprezentowanych przez nią właściwości. Jak prawidłowo je ocenić i dlaczego warto zwrócić się w tej sprawie do pośrednika wynajmu i sprzedaży nieruchomości? Wszystkie te kwestie zostaną wyjaśnione w dzisiejszym wpisie.
Nieruchomość komercyjna – na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru
Decydując się na kupno nieruchomości o charakterze komercyjnym, warto skorzystać z pomocy specjalisty – dokonanie właściwego wyboru wymaga bowiem posiadania gruntownej wiedzy odnośnie kontroli stanu technicznego lokalu czy potencjalnego ryzyka inwestycyjnego. Agencja nieruchomości DrBroker to doskonały wybór w sytuacji, gdy potrzebujemy tego rodzaju wsparcia. Zatrudnieni w niej specjaliści pomogą nam właściwie ocenić dostępne oferty oraz ocenić związany z nimi potencjalny zysk.
Warto jednak, byśmy sami również zadbali o zdobycie ogólnych informacji związanych z nabyciem nieruchomości komercyjnych pod wynajem. Dzięki temu będziemy lepiej orientować się w przebiegu całego procesu. Na co warto więc zwrócić uwagę, rozważając tego rodzaju inwestycję?
- Określenie własnych oczekiwań
Dokonując zakupu nieruchomości komercyjnej, mamy do wyboru dwa rodzaje dostępnych lokali. Pierwsze z nich to takie, które będziemy musieli dostosować do konkretnego typu wynajmu. Jest to wariant wybierany najczęściej z uwagi na niską cenę. Choć jednak rzeczywiście możemy sporo zaoszczędzić na takiej inwestycji, jednocześnie powinniśmy pamiętać, że dochód z wynajmu może tu pojawić się stosunkowo późno – zazwyczaj taki lokal wymaga remontu, przez co nie może zostać oddany do użytku w krótkim czasie.
Druga możliwość do zakupu lokalu już wynajmowanego. Tu koszt inwestycji może być znacznie większy. Pamiętajmy jednak, że wraz z lokalem przypada nam tu również długoterminowy najemca, przez co zaczynamy czerpać zyski z inwestycji niemal natychmiast po jej dokonaniu.
- Analiza otoczenia
Tu szczególnie przyda się nam pomoc pośrednika sprzedaży nieruchomości. Dokonanie dokładnej analizy wymaga nie tylko wprawy, ale też specjalistycznej wiedzy. Na tym etapie należy m.in. zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, sprawdzić ceny najmu w okolicy oraz rozważyć wady i zalety lokalizacji nieruchomości. Warto również przyjrzeć się konkurencji działającej w okolicy – jeżeli np. zamierzamy wynajmować lokal jako sklep, obecność w pobliżu centrum handlowego może przyczynić się do znacznych trudności w znalezieniu najemcy.
- Kontrola stanu technicznego i prawnego nieruchomości
Zanim zdecydujemy się na zakup lokalu, zweryfikujmy jego stan techniczny – tu po raz kolejny przyda się nam pomoc specjalisty. Równie istotną kwestią jest stan prawny nieruchomości. W celu zasięgnięcia informacji zapoznajmy się ze wspomnianym wcześniej MPZP – dostęp do niego otrzymamy w odpowiednim Urzędzie Gminy. Na podstawie znalezionych danych dowiemy się, czy w niedalekiej przyszłości władze gminy nie planują zmian w infrastrukturze, które uniemożliwią funkcjonowanie lokalu o wybranym przez nas przeznaczeniu.
Równie istotną kwestią jest weryfikacja zabezpieczeń budynku – szczególnie wtedy, gdy szukamy lokalu do dostosowania pod wynajem. W przeciwnym razie prace remontowe mogą okazać się zbyt kosztowne.
- Analiza ryzyka inwestycyjnego
Każda inwestycja – a zwłaszcza inwestycja w nieruchomość – wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto więc skorzystać tutaj z pomocy w kupnie oferowanej przez agencję nieruchomości. W ramach kompleksowej usługi jej przedstawiciel dokona szczegółowej analizy i wskaże nam potencjalne nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić nawet już po dokonaniu transakcji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ musimy wziąć pod uwagę ewentualne problemy i opóźnienia już na etapie planowania budżetu.
- Obliczenie rentowności
Analiza opłacalności całej inwestycji powinna zostać przeprowadzona w oparciu o rentowność najmu. Jeżeli skorzystaliśmy z usług agencji nieruchomości, jej przedstawiciel może wykonać tę czynność za nas. Będzie to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy sami nie czujemy się pewnie w kwestii obliczeń rocznej stopy zwrotu czy okresu, w jakim zwróci się nam wyłożona suma.