Wynajem czy kupno mieszkania? Poznaj plusy i minusy

Szacuje się, że nawet blisko połowa mieszkańców bogatych krajów europejskich, takich jak Szwajcaria, Niemcy czy Austria, decyduje się na wynajem. Co więcej, wyraźnym trendem na rynku nieruchomości większości państw Europy Zachodniej jest odchodzenie od własności. W Polsce wciąż posiadanie własnego mieszkania traktowane jest jako wyznacznik statusu społecznego, a także bezpieczny sposób na lokowanie kapitału. Wynajem uważany jest raczej za rozwiązanie tymczasowe. Tymczasem obie opcje mają swoje zalety i wady.

Czy warto wynajmować mieszkanie?


W ubiegłym roku w Polsce z możliwości wynajmu mieszkania skorzystało ok. 18% dorosłych Polaków, z czego większość to osoby w wieku 18-24 lata (za: Instytut Badań Rynkowych i Społecznych). Na to rozwiązanie decydują się głównie ludzie młodzi (studenci i osoby rozpoczynające pracę zawodową), którzy nie zgromadzili jeszcze dość oszczędności na zakup własnej nieruchomości.

Chociaż w naszym kraju dominuje pogląd, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie, wynajem też oferuje szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest znacznie większy poziom swobody — zarówno finansowej, jak i życiowej. Jeśli jesteś singlem lub żyjesz w duecie, na razie nie planujesz zakładania rodziny i jesteś otwarty na możliwość zmiany miejsca zamieszkania, dobrze zastanów się, czy zakup mieszkania to dobry pomysł (szczególnie na kredyt).

W wynajętym mieszkaniu musisz też liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim opłacając comiesięczny czynsz, nie budujesz kapitału własnego, a właściciela obiektu. Trzeba też dostosować się do warunków najmu, jakie zostały ustalone w umowie. Nie masz też możliwości wprowadzania większych zmian w mieszkaniu bez wcześniejszego uwzględnienia tego z właścicielem.

Jeśli jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz być pewien, że ofert na rynku jest obecnie dużo, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nasze biuro nieruchomości przedstawi ci wiele mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Czy kupno mieszkania jest lepszą opcją niż wynajem?


Dla niektórych osób kupno mieszkania może być lepszą opcją niż wynajem. Jeśli Twoim celem jest zapewnienie sobie i swojej rodzinie poczucia komfortu i bezpieczeństwa, a Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, posiadanie własnej nieruchomości może okazać się najkorzystniejszą opcją. W ten sposób będziesz wolny od pewnej dozy niepewności, z którą trzeba się liczyć przy wynajmie. Swoje “cztery kąty” możesz dostosować do własnych potrzeb, a w przyszłości staną się one kapitałem dla Twoich dzieci. Zawsze można też sprzedać lub wynająć nieruchomość, jeśli plany życiowe z różnych powodów ulegną zmianie.

Własne mieszkanie to jednak duża inwestycja. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości oszczędności, będziesz musiał ubiegać się o kredyt hipoteczny. Spłacanie rat przez wiele kolejnych lat może być znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, szczególnie jeśli Twoja sytuacja zarobkowa się pogorszy. Należy też pamiętać, że zaciągając kredyt ze zmienną stopą procentową, rata kredytowa również może ulec zmianie. We własnym mieszkaniu sam odpowiadasz za wszelkie naprawy czy remonty, co także trzeba uwzględnić, dokonując wstępnej kalkulacji.

Niemniej posiadanie własnego mieszkania to bardzo ciekawa perspektywa, jeśli więc jesteś na etapie poszukiwań, koniecznie zapoznaj się z ofertami naszego biura nieruchomości. Nasi doradcy chętnie pomogą w podjęciu optymalnej decyzji zależnie od Twojej sytuacji.