Co trzeba wiedzieć kupując dom?

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, którymi warto się kierować, kupując wymarzoną nieruchomość.

Po pierwsze finanse

Zanim rozpoczniesz poszukiwania nowego domu, ustal szczegółowo, w jakiej kwocie powinna zmieścić się planowana inwestycja. Precyzyjne oszacowanie swoich możliwości finansowych pozwoli Ci uniknąć potencjalnych problemów. Już na tym etapie warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczeni doradcy rynku nieruchomości, przy wsparciu polecanych doradców finansowych, poznają Twoje preferencje, a następnie wyszukają takie oferty, które będą dostosowane zarówno do Twoich oczekiwań, jak i możliwości.

Nie możesz też zapominać, że poza samą wartością domu musisz być przygotowany na inne składowe koszty zakupy nieruchomości. Są to różnego rodzaju koszty okołotransakcyjne, podatki czy koszty przygotowania nieruchomości do zamieszkania oraz samej przeprowadzki. Mogą one podnieść ogólną cenę inwestycji, więc musisz być przygotowany finansowo na tego rodzaju wydatki. Nasi doradcy do spraw nieruchomości pomogą w dokładnym oszacowaniu całościowych wydatków.

Po drugie dobra lokalizacja

Równie ważna jest odpowiednia lokalizacja. Szukając domu na sprzedaż, weź pod uwagę odległość, jaka będzie dzieliła go od miejsca pracy, żłobków, przedszkoli, szkół, ośrodka zdrowia i sklepów. Bardzo ważne jest także najbliższe otoczenie nieruchomości. Mowa tutaj o jej zagospodarowaniu przestrzennym – aktualnym i tym planowanym w przyszłości. Informacje na temat możesz zdobyć w urzędzie miasta lub gminy samodzielnie, ale też możesz zlecić to specjalistom z naszego biura nieruchomości. Dzięki takiej wiedzy unikniesz uciążliwego sąsiedztwa, które może zaburzać spokój i obniżać jakość mieszkania lub w przyszłości mieć znaczący wpływ na wycenę nieruchomości czy możliwość jej sprzedaży.

Po trzecie stan nieruchomości

Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie kondycji, w jakiej znajduje się dom oraz materiałów, z jakich powstał. Na oglądanie i ocenę nieruchomości zawsze warto zabrać ze sobą kogoś, kto ma ogólną wiedzę budowlaną. Tutaj po raz kolejny może pomóc doświadczenie doradcy rynku nieruchomości. Ocena stanu domu powinna uwzględniać jego wszystkie ważne elementy konstrukcyjne, w tym szczególnie dach, gdyż konieczność jego szybkiego remontu może wiązać się z dużym wydatkiem. Bardzo ważne są także rodzaj i jakość użytych do budowy nieruchomości materiałów. Informacje na ich temat znajdziesz w projekcie budynku.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są ściany obiektu oraz jego elewacja. Ich dokładne oględziny pozwolą ocenić, czy będziesz mieć do czynienia w przyszłości z grzybem, pleśnią, niewłaściwie położonymi fundamentami czy nieszczelnymi rynnami. Bardzo istotne jest także dokładne sprawdzenie stanu i szczelności wszystkich instalacji. Dobrze jest przyjrzeć się wyposażeniu domu, jeśli takie się w nim znajduje. Już podczas wstępnych oględzin powinieneś dowiedzieć się, czy i jakie elementy wyposażenia są wliczone w cenę sprzedaży.

Po czwarte dokumenty

Nawet jeśli oferta spełnia już wszystkie wyżej wymienione kryteria, nie decyduj się na nią, dopóki nie zweryfikujesz wszystkich ważnych z punktu widzenia transakcji dokumentów nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego ważne są przede wszystkim wpisy w księdze wieczystej, które wskazują, do kogo należy dom, kto ma do niego prawo oraz czy nie jest obciążony hipoteką. Decydując się na dom w stanie deweloperskim, należy sprawdzić datę ważności pozwolenia na budowę oraz inne dokumenty niezbędne do transakcji kupna-sprzedaży. Możesz zlecić to naszemu doradcy, który w ramach usługi pośrednictwa w kupnie nieruchomości dokładnie zapozna się z całą dokumentacją.

Kupno domu w stanie surowym wiąże się z wieloma udogodnieniami. Budynek jest już gotowy, możesz obejrzeć go na żywo i sprawdzić, czy poczujesz się w nim jak we własnym domu. Ponadto odchodzi wiele formalności, koniecznych do wypełnienia podczas budowy nieruchomości. Zanim jednak kupisz dom od dewelopera, zapoznaj się z jego wcześniejszymi realizacjami, albo skorzystaj z usług solidnego doradcy nieruchomości, który zweryfikuje jego wiarygodność.