Inwestycja w mieszkanie na wynajem - czy to się opłaca?

Obligacje, akcje giełdowe, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty - to tylko kilka z możliwych form inwestowania środków. Mogą one zapewnić zysk, ale są obarczone sporym ryzykiem, a dodatkowo wymagają pewnej wiedzy i umiejętności. Stosunkowo bezpieczne lokaty bankowe w obecnych czasach raczej nie są zbyt rentowne. Jak zatem rozsądnie gospodarować zaoszczędzonym kapitałem, by mieć pewność stałego zysku? Okazuje się, że już od wielu lat dobrą formą inwestowania są mieszkania na wynajem. Szczególnie w ostatnich latach ta metoda jest chętnie wybierana przez Polaków. Czy rzeczywiście się opłaca?

Czy nadal warto kupować mieszkania na wynajem?

Do niedawna mieszkania na wynajem uznawane były za intratny i bezpieczny sposób inwestowania. Pandemia przyczyniła się do dynamicznych zmian na rynku najmu. Okazuje się jednak, że te zmiany nie były ani zbyt drastyczne, ani długotrwałe. Śmiało można stwierdzić, że sytuacja wróciła do normalności. Pewną barierą dla inwestorów może być jednak podniesiony próg wkładu własnego, co może powodować pewne komplikacje przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Z drugiej jednak strony można widzieć w tym pewną szansę, ponieważ wiele osób może nie otrzymać kredytu na mieszkanie, co oznacza, że wzrośnie popyt na wynajem.

Inwestując w mieszkanie do wynajęcia, trzeba też mieć świadomość pewnych zmian, które dotyczą oczekiwań potencjalnych najemców. Okazuje się, że obecnie mają oni coraz wyższe wymagania dotyczące lokalizacji oraz standardu mieszkania. Zatem już na etapie zakupu warto zwrócić na to uwagę. To, czy mieszkanie uda nam się w przyszłości wynająć, w dużej mierze zależy od tego, jakie udogodnienia będzie zapewniać. To z kolei wymaga skrupulatnych kalkulacji, które uwzględniać będą koszty poniesione na m.in. remonty, nowoczesne wyposażenie.

Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem to nadal jedna z najkorzystniejszych form inwestowania, ale tylko wtedy, gdy decyzja o jego zakupie będzie przemyślana. Jeśli więc masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy naszego biura nieruchomości. Mamy wieloletnie doświadczenie i doskonałą znajomość rynku, dlatego też zapewnimy Ci fachowe doradztwo. Współpracujemy też z wieloma specjalistami, w tym doradcami finansowymi, prawnikami, rzeczoznawcami itd., których fachowa opinia również może okazać się bardzo pomocna podczas tego typu transakcji.