Jak ustalić cenę ofertową sprzedawanej nieruchomości?

Ustalenie właściwej ceny ofertowej sprzedawanej nieruchomości to niewątpliwie trudne zadanie, z którym wiele osób ma niemały problem. Z jednej strony celem każdego kupującego jest uzyskanie możliwie jak najkorzystniejszej zapłaty, z drugiej strony nadmierne zawyżanie cen może skutecznie zniechęcić kupujących. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas określania wartości nieruchomości?

Czym jest cena ofertowa?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest cena ofertowa. Jak nietrudno się domyślić, jest to kwota, którą podajemy w ogłoszeniu. Należy przy tym pamiętać, że może się ona różnić od ceny, którą ostatecznie zapłaci kupujący za nieruchomość, a więc tzw. ceny transakcyjnej. Cena ofertowa jest zwykle wyższa niż cena transakcyjna (średnio 5-10%, czasami więcej), gdyż wynika z ustaleń między stronami dokonywanymi podczas negocjacji.

Czynniki wpływające na wartość nieruchomości

Jest sporo czynników, które mają wpływ na wartość konkretnej nieruchomości. Niektóre z nich są oczywiste, jak np. stan techniczny i stan prawny, wielkość, standard oferowanego domu bądź mieszkania, lokalizacja, aktualna sytuacja rynkowa. Jest jednak wiele kwestii, których sprzedający często nie biorą pod uwagę, a to właśnie one mogą zaważyć na szybkim i korzystnym sfinalizowaniu transakcji. Wysokie piętro bez windy, brak balkonu, niefunkcjonalny układ pomieszczeń, niska jakość materiałów użytych do wykończenia, mało światła wpadającego do pomieszczeń, zła sława danej dzielnicy — to tylko kilka z nich. Duże znaczenie ma też okolica danej nieruchomości, a także ewentualne plany dotyczące jej rozwoju, np. planowana budowa dużej inwestycji.

Oczywiście tego typu czynników jest znacznie więcej, a ich znajomość w dużej mierze wynika z doświadczenia i dobrej znajomości rynku. Jeśli ich nie uwzględnisz, możesz mieć problem ze sprzedażą mieszkania czy domu, a nawet sprzedać nieruchomość po zaniżonej cenie. Takich sytuacji można uniknąć, nawiązując współpracę z naszym biurem nieruchomości, które zapewnia wsparcie przy ustalaniu wartości nieruchomości, uwzględniając zarówno sytuację na rynku lokalnym, jak i oczekiwania sprzedającego. Współpracujemy też z innymi fachowcami, w tym rzeczoznawcami, którzy świadczą usługi na rzecz naszych Klientów.