Wynajem czy kupno mieszkania w Białymstoku na czas studiów?

Studia wyższe to inwestycja w przyszłość młodego człowieka. Solidne wykształcenie oznacza lepszy start na rynku pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jednak decyzja o podjęciu studiów w Białymstoku dla wielu przyszłych studentów oznacza konieczność wyprowadzenia się z rodzinnego domu i znalezienia dla siebie lokum do zamieszkania. Jedną z chętnie wybieranych opcji jest wynajem mieszkania, czyli stancji studenckiej, która wydaje się bardziej komfortową opcją niż akademik. Drugą możliwością, która w większości przypadków wymaga większego zaangażowania rodziców czy rodziny, jest zakup własnego lokum. Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Zakup mieszkania dla studenta może się opłacić

Wynajem mieszkania dla studenta daje wiele swobody. Obecnie znajdziemy bardzo wiele ofert skierowanych do studentów w różnych cenach i lokalizacjach, więc każdy może znaleźć lokum dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych. Z wynajmowanego mieszkania można zrezygnować, gdy plany edukacyjne ulegną zmianie (przy zastosowaniu odpowiednich zapisów w umowie najmu).

Trzeba jednak pamiętać, że wydane w ten sposób pieniądze w żaden sposób nie zwrócą się ani studentowi, ani jego rodzicom. Z tego też powodu w niektórych przypadkach warto rozważyć możliwość zakupu mieszkania dla studenta. Dobrze przemyślana inwestycja może okazać się opłacalna — nawet przy uwzględnieniu finansowania z kredytu hipotecznego (opłacanie rat za zakupione mieszkanie przełoży się na powiększenie majątku w przyszłości). Student może nie tylko sam użytkować mieszkanie, ale również podnajmować je innym żakom. Jeżeli po obronie dyplomu student znajdzie pracę w mieście swojej Alma Mater, będzie miał zapewnione pewne i bezpieczne miejsce zamieszkania. Jeżeli zaś postanowi powrócić do rodzinnej miejscowości lub przenieść się w inne miejsce, nieruchomość zawsze będzie można wynająć lub sprzedać.

Która opcja jest lepsza? Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, skorzystaj ze wsparcia naszego biura nieruchomości. Zapewniamy nie tylko szeroki wybór różnorodnych ofert nieruchomości, ale i wsparcie rekomendowanego doradcy kredytowego, który pomoże Ci w podjęciu korzystnej decyzji.