Dlaczego warto sprzedać mieszkanie z pomocą pośrednika?
Wiele osób pragnących sprzedać mieszkanie zastanawia się, czy warto angażować w ten proces biuro pośrednictwa nieruchomości. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Jakie jednak dokładnie możemy osiągnąć korzyści dzięki zatrudnieniu profesjonalnego doradcy?
Podstawowe obowiązki pośrednika sprzedaży nieruchomości
Pracownik biura nieruchomości to nieocenione wsparcie w sprzedaży – do jego licznych obowiązków należy bowiem o wiele więcej niż tylko wyszukiwanie nam potencjalnych klientów. Proces pośrednictwa rozpoczyna się od analizy potencjału nieruchomości i sprecyzowania grupy docelowej, do której zostanie skierowana oferta. Profesjonalny doradca do spraw nieruchomości pomoże nam zaoszczędzić czas, typując dla nas grupę potencjalnych kupców, którzy będą chętni kupić nasze mieszkanie i jednocześnie zaproponują najwyższą ofertę.
Kolejnym obowiązkiem, jaki bierze na siebie pośrednik nieruchomości, jest ustalenie ceny ofertowej naszego lokalu przy jednoczesnym uwzględnieniu ustalonego czasu sprzedaży. Zadba on przy tym, by cena była zarówno satysfakcjonująca dla nas, jak i konkurencyjna na rynku. To jednak wciąż nie koniec obowiązków pracownika wspierającego nas w sprzedaży. Postara się on również o to, by nasza oferta prezentowała się możliwie najbardziej atrakcyjnie. By tego dokonać, uwypukli on jej najważniejsze zalety i zwiększy jej atrakcyjność w oczach osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Jakie działania należy przeprowadzić w celu osiągnięcia takiego efektu? Odpowiedź poniżej.
Jak uczynić mieszkanie bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców?
Jednym z najważniejszych środków, jakie profesjonalni pośrednicy oferujący wsparcie w sprzedaży nieruchomości stosują w celu zwiększenia atrakcyjności danego lokalu, jest tzw. home staging – czyli wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Obejmuje ono interesujące i estetyczne zaaranżowanie całego mieszkania w taki sposób, by podkreślone zostały jego najważniejsze zalety i indywidualny charakter, przede wszystkim zaś – by stało się ono bardziej atrakcyjne w oczach potencjalnego nabywcy. Dzięki temu lokal przyciągnie większą liczbę zainteresowanych, jednocześnie stwarzając możliwość wynegocjowania wyższej ceny transakcyjnej.
Działania wykonywana w ramach home stagingu to m.in.:
- profesjonalna ocena stanu mieszkania i określenie działań, które należy w nim przeprowadzić;
- odświeżenie wnętrz – np. poprzez zlecenie usunięcia kurzu, pajęczyn i innych zabrudzeń czy tymczasowe usunięcie starych i nieatrakcyjnych sprzętów lub mebli;
- pozbawienie wnętrz indywidualnych akcentów – np. poprzez tymczasowe ukrycie przedmiotów osobistych właściciela mieszkania (takich jak ozdoby, rodzinne fotografie itp.);
- zaaranżowanie na nowo rozmieszczenia mebli i sprzętów w celu zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności poszczególnych pomieszczeń.
Decydując się na samodzielne obfotografowanie mieszkania, nierzadko uzyskujemy efekt przeciwny do zamierzonego – nieumiejętnie wykonane zdjęcia sprawiają, że poszczególne pomieszczenia wydają się nieestetyczne czy ciaśniejsze niż w rzeczywistości. Dlatego wśród usług oferowanych przez pośrednika sprzedaży nieruchomości znajduje się również wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej, która zwróci uwagę odbiorcy na najważniejsze zalety poszczególnych wnętrz.
Z fotografią wiąże się jeszcze jedna wartościowa usługa, jaką są wirtualne spacery po mieszkaniu – istotne zwłaszcza w czasach pandemii i konieczności utrzymywania izolacji społecznej. Wirtualny spacer to rodzaj interaktywnej prezentacji mieszkania, którą tworzy się w oparciu o tzw. zdjęcia sferyczne – czyli takie, które ukazują dane wnętrze w pełnych 360 stopniach, bez ograniczeń w postaci kadrów. Korzystając z wirtualnego spaceru, możemy na ekranie komputera czy smartfonu obejrzeć całe wnętrze mieszkania, obracając, przybliżając lub oddalając widok na zdjęciach. Zastosowanie specjalistycznego oprogramowania sprawia, że przejście pomiędzy kolejnymi zdjęciami ukazującymi poszczególne pomieszczenia przebiega całkiem płynnie, wywołując w obserwatorach wrażenie, jakby spacerowali po prawdziwej nieruchomości.
Pośrednictwo sprzedaży nieruchomości a potęga negocjacji
Co więc stanie się, gdy z pomocą doradcy znajdziemy już idealnego kupca na mieszkanie z rynku wtórnego? Nawet wtedy praca tego pierwszego wciąż będzie daleka od zakończenia. Dodatkowo wynegocjuje on dla nas korzystne warunki umowy, zachowując przy tym poszanowanie dla interesów obu stron transakcji – zgodnie z istotą pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Zręczny i mający za sobą specjalistyczne przeszkolenie pośrednik sprawi, że obie strony transakcji będą zadowolone. Uzyskany rezultat będzie bowiem mieścił się w oczekiwaniach, jakie każda z nich miała jeszcze przed ich rozpoczęciem.
Wartość transakcji dokonywanej przy asyście profesjonalnego doradcy polega na tym, że ma on przygotowanie, które jest niezbędne do prowadzenia negocjacji – zarówno w postaci specjalistycznej wiedzy, jak i bogatego doświadczenia. Ponadto zna preferencje obu stron, jednocześnie będąc świadomym różnego rodzaju dodatkowych uwarunkowań, które mogą skłonić je do współpracy. Co więcej – jako osoba „z zewnątrz” niezależnie od temperamentu obu stron pozostaje obiektywnym mediatorem, zdolnym utrzymać spokojny i kulturalny ton prowadzonych rozmów.
Przy tym wszystkim jego wiedza i doświadczenie pozwalają mu na umiejętne prowadzenie negocjacji, sugerowanie optymalnych rozwiązań czy poszukiwanie niekonwencjonalnych dróg zmierzających do pozytywnego zaspokojenia interesu obu stron transakcji. Za pomocą subtelnych mediacji jest też w stanie określić potencjalne ustępstwa, na jakie zbywca i kupujący byliby w stanie się zdobyć, co pozwala mu na stworzenie pola do efektywnego i satysfakcjonującego dialogu. Wszystko to stanowi przy tym zaledwie drobny element pracy, jaką pośrednik nieruchomości wkłada w skuteczne prowadzenie negocjacji pomiędzy zbywcą a kupującym.
Ostatnim, lecz równie istotnym, co wymienione powyżej, obowiązkiem doradcy jest dopełnienie niezbędnych formalności w imieniu sprzedającego, przepisanie mediów i przekazanie nabywcy lokalu do użytku.
Jak widać, rola pośrednika nieruchomości związana jest z szeregiem złożonych obowiązków, które dla kogoś mniej obeznanego z mechanizmami rynku czy handlem nieruchomościami mogłyby być stresujące lub nawet niezrozumiałe – a z całą pewnością angażujące czas. Dlatego warto korzystać z usług biura nieruchomości zawsze, gdy chcemy sprzedać mieszkanie lub lokal użytkowy z zyskiem.