Dom: budowa nowego czy zakup gotowego?

Posiadanie własnego domu to cel wielu osób, a drogi do jego osiągnięcia bywają różne. Jedni z entuzjazmem stawiają czoła wyzwaniu, jakim jest budowa, inni chcą oszczędzić sobie nawet kilkuletniego wysiłku i decydują się kupić gotowy dom. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Uwzględnij swoje indywidualne potrzeby i możliwości


Od razu musimy zaznaczyć, że nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione w temacie pytanie, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestorów. Samodzielnie wybudowany dom to z całą pewnością osiągnięcie satysfakcjonujące, jednak droga od uzyskania niezbędnych pozwoleń do zamknięcia budowy jest długa i wymagająca. Trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu własnego i kontrolować cały proces, aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami projektowymi. Najwięcej trudności w tym zakresie zwykle mają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, gdzie trudno jest znaleźć dobrą lokalizację, a ceny działek są bardzo wysokie. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania działki budowlanej, zapoznaj się z naszymi ofertami.

Budując własny dom, oczekujesz tego, że będzie on w pełni przystosowany do Twoich mieszkańców. W praktyce jednak nie zawsze tak jest. Znane powiedzenie głosi, że „pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla Ciebie” - i jest w nim sporo racji. Często zdarza się, że ludzie nie są zadowoleni z nowo wybudowanego domu. Po pewnym czasie stwierdzają, że niektóre decyzje podjęte już na etapie wykończenia, projektu, a nawet wyboru działki, nie były trafione. Zatem nigdy nie ma pewności, że samodzielnie wybudowany dom zapewni nam 100% zadowolenie. 

Jeżeli perspektywa własnego domu jest dla ciebie kusząca, ale jego budowa już niekoniecznie, możesz zdecydować się na zakup gotowego budynku. Obecnie oferta jest bardzo urozmaicona, zarówno pod względem specyfiki dostępnych obiektów, jak i ich cen. Możesz się o tym przekonać, zapoznając się z ofertą domów na sprzedaż naszego biura nieruchomości. Decydując się na to rozwiązanie, w zdecydowanej większości przypadków będziesz mógł wprowadzić się do własnego domu niemal od razu — bez konieczności dopełniania tak wielu formalności, jak to ma miejsce w przypadku budowy. Dodatkowo masz zapewnione kompleksowe wsparcie naszych pośredników, a także doradców kredytowych.

Nowo powstające budynki wyróżniają się wysokim standardem wykończenia, nowoczesnymi bryłami budynków i atrakcyjnymi lokalizacjami. Oferty dotyczą zarówno gotowych domów z rynku pierwotnego, jak i obiektów z rynku wtórnego. W tym drugim przypadku możliwości również jest sporo, gdyż wśród zapewnianych domów znaleźć można zarówno takie, które są przystosowane do zamieszkania od razu, jak i nieco starsze, wymagające remontu, ale dostępne po bardzo atrakcyjnych cenach.