Jak sprawić, żeby lokal był atrakcyjny dla potencjalnego najemcy?

Wynajem mieszkania to dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Aby szybko znaleźć najemcę i uniknąć sytuacji, w której lokal stoi pusty i zamiast przynosić dochód, generuje koszty takie jak opłaty administracyjne, podatki, ubezpieczenie czy raty kredytu, lokal należy właściwie przygotować. Stosując się do prostych zasad, zachęcimy potencjalnych najemców, a nawet możemy spodziewać się znacznego odzewu i dużego zainteresowania, które pozwoli wybrać odpowiedniego najemcę spośród kilku zainteresowanych. Sprawdź, jakie to są zasady i o czym warto pamiętać w takiej sytuacji.

Bezpieczne i odpowiednio wyposażone mieszkanie

Wiele zależy od tego kim jest nasz klient docelowy. Jeśli się zastanowimy to bez trudu dostrzeżemy, że czego innego szukają studenci, a czego innego pary z dziećmi. Zastanówmy się więc już na wstępie, jakich najemców szukamy, aby odpowiednio dopasować wystrój i wyposażenie, co bardziej zachęci do wynajęcia właśnie naszego mieszkania. Jeśli przykładowo jedni lokatorzy się wyprowadzają i szukamy nowych to warto przeprowadzić podstawowy remont – wówczas odmalowujemy ściany, naprawiamy usterki czy sprawdzamy sprawność instalacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na kuchnię oraz łazienkę, które odgrywają istotną rolę w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji przez najemcę. Właściciel odpowiada za stan lokalu i jego przydatność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo najemcy. Usterki w lokalu mogą doprowadzić do niebezpiecznych, a nawet śmiertelnych w skutkach wydarzeń. Znane są przypadki, w których właściciel lokalu został skazany za nieumyślne narażenie lokatorów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Co jeszcze zwiększy atrakcyjność mieszkania w oczach najemców?

Jeśli wyposażamy lokal w meble, to warto tutaj postawić na prostotę i uniwersalizm. Nie oznacza to jednak pomijania detali, które mogą przyczynić się do stworzenia wyjątkowego charakteru wnętrza. Nie bez znaczenia będzie też samo ogłoszenie i to, w jaki sposób wykonane zostaną zdjęcia. W tej kwestii często warto zdać się na profesjonalne usługi, gdyż możemy sporo zyskać dzięki odpowiednim zdjęciom, pamiętajmy bowiem, że większość ludzi jest wzrokowcami i tak w pierwszej chwili oceni mieszkanie. W większości przypadków najemcy szukają mieszkań umeblowanych. Może jednak się zdarzyć, że ktoś ma już swoje meble i będzie szukał pustego lokalu.

Jak widać, przygotowanie lokalu pod wynajem wymaga sporego zaangażowania i wiele kwestii z nim związanych nie jest oczywistych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy fachowca, który przeprowadzi odpowiednie zabiegi, zmierzające do znalezienia najlepszego najemcy. Doświadczony doradca do spraw nieruchomości w najmie pomoże ustalić jego stawkę – adekwatną do standardu mieszkania i aktualnych stawek na lokalnym rynku nieruchomości. Dodatkowo w precyzyjny sposób ustali grupę docelową najmu i wskaże minimalny zakres wymaganego przez nią wyposażenia mieszkania. Ponadto podpowie, jak wyróżnić naszą ofertę w gąszczu innych. Dziś konkurencja na rynku lokali na wynajem jest naprawdę duża i wymaga od wynajmujących ciągłego podnoszenia standardu mieszkań.

Wreszcie korzystając z usług takiego specjalisty, właściciel wynajmowanego lokalu nie będzie musiał martwić się o przygotowywanie umowy najmu czy szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania.